Nejnovější zprávy z Církev.cz

Na Kypru proběhlo setkání tiskových mluvčích biskupských konferencí Evropy

Ve dnech 24. - 26. května se na Kypru konalo pravidelné setkání tiskových mluvčích evropských biskupských konferencí, které se koná jednou za rok a pořádá ho CCEE (Rada evropských biskupských konferencí). "Církev a výzva umělé inteligence" byl název letošního hlavního tématu jednání. Mimo něj se účastníci věnovali také desátému výročí pontifikátu papeže Františka a Synodě o synodalitě. Českou republiku zastupovala na Kypru Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska ČBK.

Číst dál

Setkání pastoračních asistentů v Litoměřicích

Ve středu 31. května 2023 se v Diecézním domě kardinála Trochty konalo setkání pastoračních asistentů. Setkání začalo mší svatou v 10 hodin v kapli Nejsvětějšího srdce Páně, kterou sloužil generální vikář Mons. Martin Davídek. Poté od 11 hodin ředitelka Diecézní charity Litoměřice Mgr. Karolína Wankovská měla přednášku o Charitě v litoměřické diecézi. Po diskusi pohovořili pastorační asistenti o práci ve svých farních společenstvích. Setkání bylo zakončeno společným obědem v Biskupském pivovaru.

Číst dál

Čeští a moravští kněží se utkali ve fotbale

Včera 30. května se v obci Odolena Voda (okres Praha- východ) uskutečnil fotbalový zápas kněží z Čech proti kněžím z Moravy a Slezska. Utkání skončilo nerozhodně 3:3. Příští kněžský fotbalový zápas proběhne 25. září 2023 v 15 hodin v Ořechově u Brna.

Číst dál

Papežův červnový modlitební úmysl: Za ukončení mučení

Papežovo videoposelství, které bylo zasláno celé katolické církvi prostřednictvím Celosvětové sítě modlitby s papežem, je výzvou za "zrušení mučení ve všech jeho formách na celém světě".

Číst dál

FOTOGALERIE: Dva noví sněmovní kaplani byli uvedeni do služby

Dnes byli uvedeni do služby při ekumenické bohoslužbě v kapli Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dva sněmovní kaplani. Poslancům tak začnou sloužit kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Milan Hanuš a farář Církve bratrské Daniel Kvasnička. Bohoslužby se účastnili předsedové České biskupské konference a Ekumenické rady církví Jan Graubner a Tomáš Tyrlík. Činnost kaplanů se zaměří na službu jednotlivcům. Kaplani by ji měli poskytovat zejména ve sněmovní kapli.

Číst dál

Katedrálou zazněly tóny argentinského tanga na podporu Centra pro rodinu

Benefiční koncert na podporu ostravského Centra pro rodinu a sociální péči poslední květnový pátek 29. května zcela zaplnil katedrálu Božského Spasitele lidmi. Čekal je výjimečný hudební zážitek v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, která ke spolupráci přizvala španělskou houslistku Leticii Moreno. Umělce od dirigentského pultu vedla Brazilka Simone Menezes a společně posluchačům představili Čtyři roční doby v Buenos Aires autora Astora Piazzolla. Večerem publikum provedla Barbora Seidlová.

Číst dál

Svatý Hostýn se opět připojí k celosvětové modlitební štafetě za kněze

Na víc než třech tisících poutních míst celého světa se v pátek 16. června 2023, o slavnosti Nejsvětějšího srdce Ježíšova, budou věřící modlit růženec za posvěcení kněží – a jedním z nich bude také Svatý Hostýn. Modlitba růžence světla zde začne ve 12.15 a předcházet jí bude mše svatá na tentýž úmysl.

Číst dál

Katolický kněz v Nigérii byl propuštěn na Svatodušní neděli po třech dnech v zajetí

Nigerijský katolický kněz Matthias Opara, který byl 26. května unesen při návratu z pohřbu, byl propuštěn ze zajetí. Farář katolické farnosti Svatého Ducha v Obosima v nigerijské arcidiecézi Owerri získal svobodu na Svatodušní neděli 28. května. Oznámil to v prohlášení kancléř nigerijského metropolitního stolce P. Patrick Mbarah.

Číst dál

Biskup Hučko slaví 20. výročí od biskupského svěcení

Před 20 lety, 31. května 2003, přijal v Praze biskupské svěcení Mons. Ladislav Hučko. Na biskupském znaku má osobní biskupské heslo: „Já jsem světlo světa“ (Jn 8,12).

Číst dál

Emeritní biskup František Radkovský byl před 30 lety jmenován plzeňským biskupem

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský byl před 30 lety, 31. května 1993, jmenován prvním biskupem diecéze plzeňské, nově zřízené papežem Janem Pavlem II. Jejího řízení se ujal 10. července 1993.

Číst dál

Sněmovna dnes uvede do služby dva své sněmovní kaplany

Do služby dnes budou na ekumenické bohoslužbě uvedeni dva sněmovní kaplani. Jeden bude z římskokatolické a druhý z protestantské církve. Slavnostní akt se uskuteční ve sněmovní kapli. Poslancům tak začnou sloužit kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Milan Hanuš a farář Církve bratské Daniel Kvasnička.

Číst dál

Polští investigativní novináři uvádějí na pravou míru své omyly o Janu Pavlu II.

Polský deník Rzeczpospolita zveřejnil článek, ve kterém publicisté Tomasz Krzyżak a Piotr Litka, dlouhodobě sledující problematiku sexuálního zneužívání, korigují své výroky na adresu Jana Pavla II. Ukazují, že jak oni sami, tak i zahraniční média vycházeli z mylné interpretace norem platných v katolické církvi. Až do roku 1983 nebyl podle církevního práva trestný čin pedofilie trestán laicizací kněze.

Číst dál

Milosrdný Samaritán: Inspirace pro uživatele sociálních sítích

"Na cestě k naplněné přítomnosti" je název dokumentu vydaného Dikasteriem pro komunikaci, který nabízí pastorační reflexi o angažovanosti v digitálním světě a jeho cílem je iniciovat dialog o tom, jak toto prostředí více přiblížit lidem. Iniciativa své příspěvky přidává s hashtagem #FullyPresent.

Číst dál

Papež polským dětem s rakovinou: Bůh vás miluje a stojí při vás

Papež František přijal na audienci skupinu polských dětí s rakovinou a připomněl jim, že Ježíš a Maria jsou vždy po jejich boku.

Číst dál

Zemřel Mons. Alojz Tkáč, emeritní košický arcibiskup

V úterý 23.5. 2023 Pán povolal na věčnost Mons. Alojze Tkáče, emeritního košického arcibiskupa. Pohřební obřad se uskuteční v úterý 30.5. 2023 od 10.30 v katedrále sv. Alžběty v Košicích. Tělesné pozůstatky zesnulého budou vystavené v košické katedrále v úterý 30.5. od 10.00 do 20.00 hodin.

Číst dál

FOTOGALERIE: Biřmování v Příchovicích 2023

V neděli 28. května 2023, v den slavnosti Seslání Ducha Svatého, udílel při mši svaté litoměřický biskup Mons. Jan Baxant v Příchovicích svátost křesťanské dospělosti - biřmování. Tuto svátost v místním kostele sv. Víta přijalo čtyřicet pět mladých křesťanů. Přítomen obřadu byl Chargé d’affaires Mons. Giuseppe Silvestrini.

Číst dál

Cena vděčnosti Omnia vincit amor 2023

Cenu vděčnosti Omnia vincit amor 2023 udělila v polovině května Aliance pro rodinu čtyřem manželským párům za jejich svědectví o hodnotě rodiny.

Číst dál

VIDEO: Sv. Zdislava ve světle legend: nové video prof. M. Weise

O svaté Zdislavě bylo sepsáno již nejedno odborné historické pojednání. Vznikl i román Aleny Vrbové „V erbu lvice“, podle kterého byl natočen historický film. V novém pořadu z cyklu „Svatí promlouvají“ necháme promlouvat historické prameny – především „Kroniku tak řečeného Dalimila“ či „Kroniku Žďárského kláštera“ známou též jako „Cronika Domus Sarensis“.

Číst dál

Papež vybízí k modlitbám za Synodu o synodalitě v mariánských svatyních

Od Filipín po Portugalsko se mariánská poutní místa po celém světě zapojí tuto středu do speciálního dne modliteb za Synodu o synodalitě. Papež František ve své nedělní promluvě po modlitbě Regina Caeli připomenul, že den modliteb za 16. řádné generální shromáždění biskupské synody se bude konat 31. května, poslední den měsíce zasvěceného Panně Marii.

Číst dál

FOTOGALERIE: Svatodušní biřmování napříč diecézemi

Během svatodušního víkendu proběhla napříč diecézemi biřmování. Apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo udělil v sobotu 27.5. 2023 biřmování 19 mladým lidem v pražském kostele sv. Jakuba. V neděli 28.5. 2023 na slavnost Seslání Ducha Svatého biřmoval brněnský biskup Pavel Konzbul v katedrále sv. Petra a Pavla, apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David v katedrále Božského Spasitele v Ostravě a administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík v katedrále sv. Václava v Olomouci, kde přijalo biřmování 75 biřmovanců.

Číst dál

Slezská lilie provoní Ostravu v polovině června

Slezská lilie bude mít i v tomto ročníku tři výrazné programové proudy – samozřejmě hudební od známých jmen jako Bára Basiková či Ondřej Ruml až k unikátní Missa brevis. Duchovní, ve kterém proběhne duchovní obnova s indickým knězem Jamesem Manjackalem a benefiční, kdy vybrané finance tentokrát zamíří do brněnského Nadačního fondu dětské onkologie Krtek. Tři dny od 9. do 11. 6. se odehrají na třech místech – před katedrálou Božského Spasitele, v Ostravar Aréně a za kostelem sv. Antonína z Padovy v Ostravě-Kunčičkách.

Číst dál

Církevní ZŠ v Kroměříži navštívili žáci z partnerské školy sv. Marka v Nitře

Ve čtvrtek 25. května 2023 navštívili žáci z partnerské ZŠ sv. Marka v Nitře kroměřížskou Církevní základní školu.

Číst dál

Kostel sv. Anny v Jedlce na Děčínsku má dva nové zvony

V sobotu 27. května 2023 byly pro kostel sv. Anny v Jedlce vysvěceny dva nové zvony a umístěny do věže. Zvony odlila firma Perner z Passau v Německu. Větší zvon pojmenovaný sv. Anna (403 kg, tón b1) a druhý menší zvon sv. Jáchym (200 kg, tón es2) byly při slavnostní bohoslužbě vysvěceny biskupem litoměřickým, Mons. Janem Baxantem. Při této příležitosti otec biskup požehnal i dvě opravené sochy – Pietu a sv. Annu.

Číst dál

Biskup Jan Vokál: Duch Svatý nepůsobí proti naší vůli

Biskup Jan Vokál vedl dopoledne na slavnost Seslání Ducha Svatého bohoslužbu v katedrále Svatého Ducha. Při mši svaté udělil i svátost biřmování třem desítkám biřmovanců, kteří byli nejen z farnosti při katedrále Svatého Ducha, ale také z Biskupského gymnázia a dalších farností v královéhradecké diecéze.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. května do 4. června 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Svatodušní slavnost v královéhradecké katedrále

Hod Boží svatodušní byl v katedrále Svatého Ducha v Hradec Králové i ve znamení biřmování.

Číst dál

Arcidiecézní charita Praha zve do kostela sv. Kajetána

Kostel Panny Marie matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v pražské Nerudově ulici je centrem duchovní podpory a modlitby za lidi v nouzi. Provozuje jej již druhým rokem Arcidiecézní charita Praha. Navštivte toto unikátní místo v pátek 2. června během Noci kostelů.

Číst dál

Papež František: Duch Svatý může vnést rovnováhu do polarizované církve

O slavnosti Seslání Ducha Svatého papež František vyzval věřící, aby se modlili k Duchu Svatému, který může přinést harmonii do rozděleného světa, polarizované církve a zlomených srdcí.

Číst dál

Světoznámé poselství moudrosti a lásky. Džibránův Prorok nově

»Říká se, že život je temnota a že ve vaší únavě je slyšet ozvěna hlasů všech unavených lidí. A já vám říkám, že život opravdu je temnota, pokud s ním ruku v ruce nejde vaše nadšení, ale každé nadšení je slepé, pokud s ním ruku v ruce nejde poznání, a každé poznání je zbytečné, pokud s ním ruku v ruce nejde pracovitost, a každá pracovitost vyjde naprázdno, pokud s ní ruku v ruce nejde láska; a když pracujete s láskou, objímáte sebe, druhé a Boha. Co myslím tím, pracovat s láskou?«

Číst dál

Papež vyzývá k solidaritě s komunitami postiženými cyklonem Moch

Papež František apeluje na příslušné autority, aby usnadnily dodávky humanitární pomoci lidem zasaženým silným cyklonem v Bengálském zálivu, který v oblastech mezi Myanmarem a Bangladéšem rozsévá smrt a zkázu.

Číst dál

FOTOGALERIE: 30 let plzeňské diecéze

V sobotu 27. května v 10.30 celebroval slavnostní mši svatou u příležitosti 30. výročí založení plzeňské diecéze v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni Mons. Jan Graubner, pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference. Kázání pronesl emeritní plzeňský biskup Mons. František Radkovský. Přinášíme fotogalerii.

Číst dál

Papež František se den po horečce vrátil k běžnému dennímu programu

Papež František se v sobotu ráno vrátil ke svým běžným schůzkám poté, co den předtím trpěl horečkou, uvedl vatikánský tiskový mluvčí. Andrea Tornielli, ředitel redakce vatikánského Dikasteria pro komunikaci, napsal 27. května ráno na Twitteru, že papež František "obnovil své pravidelné audience".

Číst dál

Zdislavská pouť do Jablonného v Podještědí

V sobotu 27. května 2023 se v Jablonném v Podještědí konala Zdislavská pouť a městské slavnosti. V areálu dominikánského kláštera se v kapli sv. Zdislavy konalo několik mší. Poutní mši v 9 hodin celebroval generální vikář Mons. Martin Davídek. S sebou přivezl jako poutníka sekretáře Apoštolské nunciatury v Praze Mons. Giuseppe Silvestriniho, který v závěru mše svaté pozdravil ostatní poutníky.

Číst dál

Slavnost v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové

Na Hod Boží svatodušní, v neděli 28. 5. v 9.00 hodin, bude biskup Jan v katedrále slavit poutní mši svatou. Při této příležitosti bude udělovat svátost biřmování farníkům z královéhradecké diecéze.

Číst dál

Papež pro televizi Telemundo: Mír nastane, až spolu Rusko a Ukrajina dokáží promluvit

Papež František se v rozhovoru pro Telemundo, který poskytl ve čtvrtek 25. května, před akcí nadace Scholas Occurrentes, věnuje otázce migrantů, či problematice potratů a celibátu, který podle něj nemá žádnou souvislost se zneužíváním. Vysvětluje, že vždy prosí o modlitby za svou službu, protože když se věřící modlí za pastýře, je to, jako by jej zaštiťovali pancířem.

Číst dál

Státní sekretář o mírové iniciativě na Ukrajině

Kardinál státní sekretář na okraj akce na italském velvyslanectví při Svatém stolci hovořil o mírové iniciativě, kterou papež svěřil předsedovi italské biskupské konference: prozatím se jedná o rozhovory s Moskvou a Kyjevem.

Číst dál

Pouť pro osamělé rodiče s dětmi

Centrum pro rodinu a sociální péči pořádá Pouť pro osamělé rodiče s dětmi, která se uskuteční v sobotu 10. června 2023 v Rajhradě u Brna.

Číst dál

Polsko: Klášter v Przemyślu poskytl domov ženám a dětem z Ukrajiny

V prvních dnech války našlo v klášteře Služebnic Neposkvrněného početí Panny Marie v polském městě Stary Wieś pomoc a pohostinnost více než 2000 lidí prchajících z Ukrajiny. Sestra Mehalová vypráví o velkém nasazení řeholních sester z různých kongregací v Polsku při pomoci zejména matkám a jejich dětem a o štědrosti lidí při shromažďování potravin, oblečení a léků.

Číst dál

Společné prohlášení COMECE a CEC k letošním Letnicím

Přinášíme vám český překlad společného prohlášení Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církví (CEC) k letošnímu svátku Letnic.

Číst dál

Papež František má horečku, potvrdil mluvčí Vatikánu

Matteo Bruni, ředitel Tiskového úřadu Svatého stolce, agentuře CNA sdělil, že "kvůli horečce papež František dnes ráno na audienci nikoho nepřijal".

Číst dál

V Olomouci proběhla konference o aktivizaci života ve farnostech

Ve čtvrtek 25.5. 2023 proběhl v olomouckém Arcibiskupském paláci 2. ročník konference Aktivizace života farností. Více než 120 účastníků z řad duchovních i laiků diskutovalo o tom, jak podpořit aktivní život ve farnostech. Celého setkání se účastnil Mons. Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze a Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský.

Číst dál

Křesťanské gymnázium oslavilo 30. narozeniny

Jubilejní 30. narozeniny oslavilo ve čtvrtek 26. května bohoslužbou ve svatovítské katedrále pražské Křesťanské gymnázium. Bohoslužbu pro pedagogy i studenty školy celebroval pražský arcibiskup Jan Graubner.

Číst dál

Rozhovor s generálním sekretářem Synody o synodalitě

Kardinál Mario Grech, generální sekretář Synody o synodalitě říká, že probíhající proces v církvi riskuje, že přijde o okamžik milosti, pokud se zaměří na polarizující témata ve společnosti, jako jsou manželství osob stejného pohlaví, potraty či svěcení žen.

Číst dál

Schola při eichstättské katedrále přijede do Litoměřic

Jugendkantorei am Eichstätter Dom, schola přieichstättské katedrále sestávající z mladých lidí, zavítá na začátku června do litoměřické diecéze. Kromě jiného bude mít spolu s eichstättským katedrálním varhaníkem Martinem Bernreutherem v sobotu 10. června 2023 v 18 hodin v kostele Všech svatých v Litoměřicích koncert.

Číst dál

Štafetová pouť z Prahy do italského Orvieta připomene vznik svátku Corpus Domini

Ve čtvrtek 25. května 2023 byla zahájena tradiční štafetová poutní cesta po stopách kněze Petra z Prahy do italského města Orvieto. Pěší pouť se koná již po sedmnácté a v jednotlivých etapách se jí účastní více než tisícovka poutníků.

Číst dál

Diecézní charitu Litoměřice navštívili němečtí kolegové z Charity Drážďany

Ve středu 24. května 2023 přivítal Charitní domov na Dómském pahorku zástupce z Charity Drážďany. Hosty z Německa přivítala ředitelka Diecézní charity Litoměřice Mgr. Mgr. Karolína Wankovská, DiS. Litoměřického biskupa zastoupil generální vikář Mons. Martin Davídek, který tlumočil pozdravy od biskupa Mons. Jana Baxanta.

Číst dál

Na Velehradě se lidé sejdou k modlitbě za synodu

O svátku Navštívení Panny Marie, který připadá na 31. květen 2023, se podle pokynů sekretariátu Synody biskupů v každé diecézi uskuteční modlitba za synodu. V olomoucké arcidiecézi se jejím dějištěm stane Velehrad a bohoslužbu zde povede biskup Josef Nuzík.

Číst dál

V úterý 30. května proběhne v Ostravě Diecézní setkání seniorů

Centrum pro rodinu a sociální péči pořádá v úterý 30. května Diecézní setkání seniorů. Kromě mše sv. sloužené ostravsko-opavským biskupem Mons. Martinem Davidem bude na programu přednáška manželů Pěluchových a také kulturní vložka.

Číst dál

Již po třetí se bude otevírat Kurz Samuel

Kurz je určen mladým (svobodným) lidem od 19 do 30 let, kteří upřímně a opravdově hledají svoje životní povolání a poslání.

Číst dál

Kněžský den v Litoměřicích

Ve čtvrtek 25. května 2023 se v Litoměřicích v Diecézním domě kardinála Trochty konal Kněžský den s litoměřickým biskupem Janem Baxantem. Proběhla přednáška o výuce náboženství, o Papežských misijních dílech a jejích aktivitách v diecézi a o Světových dnech mládeže v Lisabonu.

Číst dál

Papež k italské církvi: Rád bych, aby se synoda zabývala zranitelností církve

Papež František dnes přijal italské biskupy a referenty synodálního procesu italské církve. Povzbudil je k cestě v pokoře a blahoslavenství, neboť křesťanský život je neustálý pohyb, ke společnému utváření církve a její otevřenosti. Zároveň varoval před klerikalizovanými laiky a laičkami, kteří se opevňují v obranných pozicích za neustálých stížností na okolní svět. Buďte neklidnou církví v naší neklidné době, vědomou si své zranitelnosti, vybízel František.

Číst dál

Vychází novéna k Antonínu Cyrilu Stojanovi

Na představení nedávno vydané publikace, novény ke ctihodnému Antonínu Cyrilu Stojanovi, zve všechny zájemce Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého. Setkání s autory – historičkou Jitkou Jonovou a biskupským delegátem pro svatořečení P. Jiřím Zámečníkem – se uskuteční v pondělí 29. května 2023 od 16.00 v rotundě fakulty Teologické v Olomouci. K letošnímu 100. výročí úmrtí arcibiskupa Stojana vydala novénu Matice cyrilometodějská.

Číst dál

Bylo zveřejněno papežské poselství ke Světovému dni modliteb za ochranu stvoření

Svatý stolec dnes, ve čtvrtek 25. května, zveřejnil poselství papeže Františka k letošnímu Světovému dni modliteb za péči o stvoření, který připadne na 1. září. Inspiruje se tématem navazující ekumenické Doby stvoření, která trvá až do 4. října a letos se ponese v duchu slov starozákonního proroka Ámose: „Ať se valí právo jako voda, spravedlnost jako mohutný potok!“ (5,24).

Číst dál

Putujme do Frýdku modlit se za budoucnost synodálního procesu

Biskup Martin David ve videu zve věřící ke společné mši svaté za budoucnost synodálního procesu. „Chceme prosit, aby Maria tento proces doprovázela svou přímluvou,“ říká biskup ve videu. Mše svatá se uskuteční ve středu 31. května v 18 hodin ve frýdecké bazilice. Následovat bude diskuze s biskupem.

Číst dál

Mši svatou za pracovníky ve zdravotnictví bude na Provodově celebrovat P. Vácha

Lékařům, zdravotním sestrám a dalším pracovníkům ve zdravotnictví je určena pouť, která se uskuteční v neděli 4. června 2023 v poutním kostele Panny Marie Sněžné na Provodově-Malenisku. Od 14.30 ji bude slavit P. Marek Orko Vácha.

Číst dál

Léto v Českomoravské Fatimě v Koclířově

Od soboty 1. července budou v Koclířově, sídle Českomoravské Fatimy, probíhat týdenní duchovně-rekreační pobyty pro rodiny s dětmi, mládež, seniory, skupiny i jednotlivce.

Číst dál

COMECE a rozhodovací orgány EU jednají v Evropském parlamentu o způsobech podpory míru na Ukrajině

Ve čtvrtek, 25. května 2023, v Evropském parlamentu v Bruselu jednali u kulatého stolu zástupci církví, politici Evropské unie a aktéři občanské společnosti. Tématem jednání byla válka na Ukrajině a přetrvávající bezpečnostní výzvy ve východní části EU. COMECE reprezentoval královéhradecký biskup Jan Vokál, který mimo jiné uvedl: "EU musí kontinentu nabídnout obnovenou strategickou vizi pro stabilitu, spravedlnost a mír."

Číst dál

Na Velehradě vystoupí Čiperkové

Ve dnech 4. a 5. července 2023 ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Program 4. července nabídne aktivity nejen dospělým, ale i malým dětem a teenagerům. Právě jim jsou určené projekty Velehrad dětem a Mladí fandí Velehradu.

Číst dál

Inspireli Awards: Čeští architekti u papeže Františka

24. května 2023 se delegace INSPIRELI AWARDS z České republiky, vedená jejím předsedou Dr. Ing. Karlem Smejkalem, zúčastnila generální audience Svatého otce. Tato mezinárodní soutěž studentů architektury se inspiruje ideou Globálního edukativního paktu papeže Františka.

Číst dál

Pravoslavná církev Ukrajiny schválila přechod k novému kalendáři

Pravoslavná církev Ukrajiny v rámci dalšího odklonu od Ruské pravoslavné církve po ruské invazi na Ukrajinu schválila přechod k novému církevnímu kalendáři. Změny se týkají mimo jiné pravoslavných Vánoc, které se nyní budou slavit 25. prosince místo 7. ledna. Například datum konání Velikonoc se ale nezmění, píše server BBC News Ukrajina.

Číst dál