Nejnovější zprávy z Církev.cz

Nadace Josephha Ratzingera zveřejnila letošní nositele ceny za vědu a teologii

Letošními laureáty Ratzingerovy ceny jsou francouzský teolog a americko-jihoafrický právník. Jak dnes oznámila vatikánská Nadace Josepha Ratzingera/Benedikta XVI., cenu pojmenovanou po emeritním papeži za mimořádný přínos k propojení vědy a teologie dostanou 69letý Michel Fedou a o dva roky starší Joseph Halevi Horowitz Weiler. Slavnostní předání papežem Františkem v Apoštolském paláci je naplánováno na 1. prosince.

Číst dál

Moravští novokněží navštívili Věčné město

Na každoroční novokněžskou pouť do Říma se začátkem října vydalo pět nedávno vysvěcených kněží z olomoucké arcidiecéze: Josef Biernát, Lukáš Gelnar, Pavel Fiala, František Šary a Josef Hovád. Po návštěvě několika římských bazilik a dalších výjimečných míst italské metropole se osobně setkali se Svatým otcem na generální audienci, po které papeži udělili novokněžské požehnání.

Číst dál

Olomoucká výstava „Můj svět“ ze života Charity

Přijďte si prohlédnout nejlepší snímky letošního ročníku fotografické výstavy Můj svět. Fotografickou soutěž pro zaměstnance, dobrovolníky a uživatele služeb Charit České republiky každoročně pořádá Charita Opava. Výstavu najdete ve vstupní hale Caritas – vyšší odborné školy sociální (Olomouc, nám. Republiky 3) až do 25. října 2022.

Číst dál

Papež František se modlí za oběti útoku v Thajsku

Papež František vyjadřuje soustrast obětem útoku na školku v Thajsku a ujišťuje o duchovní blízkosti obětem tohoto "nevýslovného násilí".

Číst dál

Chraňme více matky a těhotné ženy, vyzývají američní biskupové

Sto dní po přelomovém rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o umělých potratech vyzvali katoličtí biskupové k "radikální solidaritě" s těhotnými ženami. Matky by měly být "chráněny a podporovány", prohlásil ve středu arcibiskup z Baltimoru William E. Lori, který předsedá Výboru pro ochranu života při tamní biskupské konferenci. "Je zodpovědností nás všech stát při matkách v nouzi a poskytnout jim materiální a emocionální podporu, kterou potřebují," zdůraznil.

Číst dál

Na každém dni záleží

Při příležitosti Světového dne paliativní a hospicové péče se 11. října uskuteční beseda v Hradci Králové s podtitulem "Na každém dni záleží". Začíná v 16:30 ve Studijní a vědecké knihovně.

Číst dál

P. Stanislav Přibyl na setkání generálních sekretářů biskupských konferencí v Albánii

"Být křesťanem ve společnostech Střední Evropy" – takový byl název setkání generálních sekretářů biskupských konferencí ze šesti středoevropských zemí, které se konalo na začátku tohoto týdne v albánské Shkodře. Hostil je generální sekretář Albánské biskupské konference a biskup z Rrëshen Gjergj Meta.

Číst dál

Opus Dei uspořádá v roce 2023 mimořádný generální kongres

Prelát Opus Dei, Mons. Fernando Ocáriz, oznámil, že se v první polovině příštího roku uskuteční mimořádný generální kongres, jehož cílem bude přizpůsobit stanovy instituce pokynům obsaženým v papežském motu proprio "Ad charisma tuendum".

Číst dál

Biskup Jan zahájil akademický rok v Hradci Králové

Královehradecký biskup Mons. Jan Vokál celebroval 5. října pro studenty mši svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Číst dál

Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

Číst dál

Charita žádá o finanční podporu na pomoc předlužených klientů

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) vyhlašuje finanční sbírku na pomoc těm, kteří nemají dostatek prostředků na aktuální řešení svých dluhů formou oddlužení v Milostivém létu II. Prosíme tak o finanční pomoc lidem, kteří na vyřešení své nepříznivé situace opravdu chtějí pracovat a svoji nepříznivou neřešitelnou situaci chtějí změnit.

Číst dál

Katoličtí věřící v Minsku zřejmě přijdou o důležitý kostel

Běloruský režim zřejmě odebere katolické církvi jedno z hlavních míst pro konání bohoslužeb v hlavním městě Minsku. Nezávislá média v zemi dnes informovala o tom, že tamní farnost svatého Šimona a Heleny byla úřady donucena vyklidit a opustit tzv. Červený kostel. Režim Alexandra Lukašenka totiž farnosti vypověděl smlouvu o bezplatném užívání kostela.

Číst dál

Večer důvěry v duchu Taizé v Brně

Večer důvěry se bude konat 14. října 2022 v 17 hodin v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně.

Číst dál

Pokoj na zemi lidem dobré vůle – zveřejněn program, motto a logo apoštolské cesty do Bahrajnu

Svatý stolec dnes zveřejnil podrobný program, motto a logo apoštolské cesty papeže Františka do Bahrajnu v Perském zálivu. Uskuteční se u příležitosti tamního „Fóra pro dialog: Východ a Západ pro lidské soužití“ (Bahrain Forum for Dialogue: East and West for Human Coexistence), které v Království Bahrajn proběhne 3. až 6. listopadu.

Číst dál

Lateránská univerzita slaví 250 let od založení

Ve středu 5. října se konala mše svatá k výročí založení Papežské univerzity, které předsedal velký kancléř, kardinál vikář Angelo De Donatis, a Lectio magistralis kardinála Maria Grecha, generálního sekretáře biskupské synody. Vincenzo Buonuomo, první laický rektor univerzity říká: "Za 250 let bylo dosaženo velkých cílů v oblasti vzdělávání a výzkumu. Mír a obrana společného domova, naše blízká budoucnost."

Číst dál

Rozkvetlé památky v Olomouci

Kapucínský kostel Zvěstování Páně na Dolním náměstí – společně s dalšími dvěma církevními objekty v Olomouci – se v rámci akce Rozkvetlé památky představuje až do 14. října 2022 s květinovou výzdobou, kterou připravili přední floristé v rámci podzimní Flory Olomouc.

Číst dál

Právě vyšlo další číslo časopisu Fermentum

Nové vydání časopisu Fermentum (4/2022) se stálou přílohou Živá teologie je již k dispozici na e-shopu Cirkev.cz. Koupit si můžete buď zvýhodněné roční předplatné, nebo samostatně jednotlivá vydání časopisu.

Číst dál

Přednáška: Synodalita v dějinách a současnosti katolické církve

Cyrilometodějská křesťanská akademie zve na přednášku a zahájení kurzu „Teologie v praktickém životě“ v zimním semestru. První přednáška s tématem „Synodalita v dějinách a současnosti katolické církve“ se uskuteční ve středu 12. října 2022 od 18.00 v sídle akademie na Wurmově ulici 11 v Olomouci. Přednášet bude P. Josef Mikulášek.

Číst dál

Na veletrh i pro křesťanské knihy

Za novými knihami, ale především za jejich autory včetně spolupracovníků KT zve 32. Podzimní knižní veletrh ve dnech 14. a 15. října do Havlíčkova Brodu.

Číst dál

Když se milion dětí bude modlit růženec...

Děti z celého světa se od roku 2005 vždy 18. října spojují v modlitbě růžence za mír, jednotu a pokoj ve světě. Myšlenka, aby se milion dětí modlilo růženec, se zrodila v roce 2005 ve venezuelském hlavním městě Caracas. Několik místních žen tam procházelo kolem kapličky a vidělo skupinku dětí modlit se růženec před obrazem Panny Marie. V té chvíli ženy pocítily mocnou přítomnost nebeské Matky. Jedna z nich si vzpomněla na slova svatého Otce Pia: "Když se milion dětí bude modlit růženec, svět se změní."

Číst dál

Hollerich: "Církev není parlament, ale ani monarchie"

Lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich odmítá falešné chápání biskupské moci. Biskupové musí být na cestě se svým lidem, řekl. Pokud biskup ztotožňuje svou autoritu s mocí, "znamená to, že tuto autoritu vykonává špatně," řekl Hollerich v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas.

Číst dál

Akademie nejen pro seniory: Máme se bát budoucnosti?

Pastorační středisko arcibiskupství pražského vás zve ve středu 12. října od 9:30 na Akademii nejen pro seniory. Na téma: „Máme se bát budoucnosti? Uvažování nad dramaty současného světa.“ promluví historik Dr. Jan Stříbrný, druhý viceprezident České křesťanské akademie.

Číst dál

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině papež František a vyzval Rusko k uzavření míru.

Číst dál

Moje první láska

Vietnamský kardinál Nguyen Van Thuan (1928–2002) strávil v komunistických žalářích ve své zemi dlouhých třináct let, z toho devět let v naprosté izolaci. Ve svých vzpomínkách přibližuje, jakou posilou pro něj byla modlitba k Matce Boží. Byl zahájen proces jeho blahořečení.

Číst dál

Od redakčního kávovaru

Vlála jsem jako třtina ve větru. Ne doslova, stála jsem sice na svých dvou nohách, ale v mase lidí kolem a jediný pevný bod byl strop, o který jsem zapřela dlaně. I přesto bylo těžké zachovat rovnováhu, natožpak klidnou hlavu. Vlak s námi smýkal ze strany na stranu. Kvůli „situaci na trati“ namísto rychlíku přijel osobáček a lidé z první třídy, s místenkami i bez, s holemi, kufry, kočárky a malými dětmi se doslova narvali do každičkého místa.

Číst dál

Jak vzpomínat bez hořkosti

Kdo v životě nezakusil nějakou křivdu? A často pak slýchával rady typu: Zapomeň na to. Už se k tomu nevracej. Nehrab se pořád v minulosti. Odevzdej to Pánu Bohu. Lehce se to řekne…

Číst dál

Vždycky je vhodná doba se modlit

KNIŽNÍ TIP Zdeňka A. Emingera

Číst dál

Letošní Modlitba za domov má téma Odkud mi přijde pomoc?

Ekumenická rada církví pořádá letos již 16. ročník ekumenického setkání lidí dobré vůle Modlitba za domov, která se bude konat v rámci oslav vzniku Československé republiky 28. října 2022 v Národním památníku na Vítkově v Praze 3. Tématem letošního ročníku je modlitba: „Odkud mi přijde pomoc?“ (Žalm 121,1). Bohoslužbu bude od 13.00 hodin také živě přenášet Česká televize.

Číst dál

Modlitby u mariánského sloupu v Olomouci za ukončení války a mír

V návaznosti na tradici modliteb, které církev a věřící konávali v dobách nebezpečí, pohrom, válek a epidemií, se v Olomouci uskuteční duchovní setkání s modlitbou za ukončení války na Ukrajině a mír v Evropě i ve světě. Také proběhne zasvěcení města i Evropy ochraně a pomoci Panny Marie. Setkání začíná u mariánského sloupu na Dolním náměstí v sobotu 8. října 2022 v 16.30. Pořádá ho Hnutí duchovní obnovy národa, duchovní doprovod zajišťuje P. Jiří Koníček.

Číst dál

Rozhodnutí pro Krista – duchovní obnova

Duchovní obnova s P. Michalem Němečkem se koná od 4. do 5. listopadu 2022 (Pastorační středisko, Kolejní 4, Praha 6). Název obnovy zní: Rozhodnutí pro Krista.

Číst dál

Moravští novokněží požehnali ve Vatikánu papeži

Papež se při dnešní generální audienci setkal i s kněžími z České republiky.

Číst dál

240 let kostela ve Veverské Bítýšce

Děkovnou bohoslužbu při příležitosti 240. výročí kostela sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce bude celebrovat v sobotu 9. října 2022 v 10.00 hodin biskup Vojtěch Cikrle.

Číst dál

Kardinál Koch s biskupem Bätzingem vyřešili vzájemný konflikt

Švýcarský kardinál Kurt Koch a předseda Německé biskupské konference biskup Georg Bätzing urovnali spor, který se mezi nimi rozhořel minulý týden. Týkal se kardinálova výroku z 29. září ohledně paralel, které údajně spatřuje mezi nadměrnou otevřeností současné německé synodální cesty a někdejšími kladnými postoji některých církevních skupin vůči nacistickému režimu. Oba muži se včera osobně setkali na soukromém jednání v Římě.

Číst dál

Arcibiskup Urbańczyk: Trest smrti by měl být zrušen, zákaz mučení nelze porušovat

Stálý zástupce Svatého stolce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve svém projevu na šestém plenárním zasedání Konference o lidské dimenzi na téma „Právní stát“ potvrdil, že lidská důstojnost musí být respektována i v případě velmi závažných trestných činů, a zopakoval, že Svatý stolec odsuzuje poškozování obviněných, špatné zacházení s nimi a pokusy o donucování.

Číst dál

Sedm představitelů katolické církve v Nikaragui čelí obvinění ze spiknutí a šíření falešných zpráv

Jedná se o duchovní a laiky, kteří byli zatčeni v polovině srpna spolu s biskupem z Matagalpy Rolandem Álvarezem. Podle zprávy protivládního portálu Confidencial jsou mezi nimi rektor Univerzity Jana Pavla II. v hlavním městě Managua či vikář katedrály v Matagalpě. Sám biskup Álvarez, který je jedním z hlavních veřejných kritiků režimu prezidenta Daniela Ortegy a od srpna se nachází v domácím vězení, zatím obviněný nebyl.

Číst dál

Papež : Ustavičně prosme Pána o dar pokoje a modleme se za trýzněnou Ukrajinu

Po dnešní generální audienci v pozdravech k jednotlivým jazykovým skupinám papež František opět zmínil válku na Ukrajině a vyzval k modlitbě za dar míru. Připomenul rovněž dnešní liturgickou památku sv. Faustiny Kowalské a včerejší památku sv. Františka z Assisi.

Číst dál

Diecézní setkání s biskupem Martinem Davidem "BISCUP" ve dnech 18.-20. 11. 2022 v Opavě

Po srpnovém celostátním setkání mládeže v Hradci Králové se mohou mladí z ostravsko-opavské diecéze těšit na regionální setkání v Opavě. Setkání s biskupem Martinem Davidem neboli BISCUP 2022 připravuje Diecézní centrum mládeže v Opavě ve dnech od 18. do 20. listopadu 2022.

Číst dál

Nový dokument o životním prostředí s papežem Františkem ke zhlédnutí na Youtube

Na svátek sv. Františka z Assisi 4. října měl světovou premiéru dokumentární film „Dopis“ na téma životního prostředí, v němž vystupuje papež František. Ústředním tématem je poselství papežské encykliky o životním prostředí Laudato si z roku 2015 ve smyslu integrální ekologie. Při včerejším uvedení dokumentu ve Vatikánu řekl jeho režisér Nicolas Brown, že abychom mohli čelit klimatické krizi, musíme opustit svou bublinu, odložit rozdíly a zahájit dialog. To je podle něj poselství 80minutového filmu, který je k vidění na YouTube.

Číst dál

Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem pro střední a východní Evropu.

Číst dál

Fotogalerie: Ohlédnutí za Diecézní poutí ve Frýdku

V sobotní odpoledne 1. 10. frýdeckou baziliku a její okolí rozezněly hlasy dětí, modlitby a slova přednášek. Konala se Diecézní pouť za rodiny a nová duchovní povolání.

Číst dál

Nezištná pomoc je pro život společnosti důležitá: Ocenění dobrovolníků cenou Křesadlo 2022 v Olomouckém kraji

Ve společnosti žije mnoho osob, které nezištně a neviditelně pomáhají druhým, proto je chceme vyzvednout a ocenit Křesadlem „cenou pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.“ Dvanáctý ročník udílení cen Křesadla pro dobrovolníky uspořádá Olomoucký kraj ve spolupráci s Maltézskou pomocí.

Číst dál

Rozloučení s ukrajinským dětským domovem

Po sedmi měsících se chlapci z ukrajinského dětského domova Živá perla vracejí zpět domů. Rozloučit se s nimi přišel také olomoucký biskup Josef Nuzík.

Číst dál

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc říjen 2022

Papež František pro tento měsíc vyzývá: "Modleme se za představitele Ruské federace, aby zastavili spirálu násilí a smrti na Ukrajině, i za představitele Ukrajiny, aby zůstali otevřeni seriózním návrhům na mír."

Číst dál

Biskup z ukrajinské Oděsy: Papežova výzva k míru přináší radost a naději

Po nedělní modlitbě Anděl Páně, v níž František požádal Rusko s Ukrajinou, aby brzy našly mírové řešení války, oděský biskup Stanislav Syrokoradjuk vysvětluje, že situace se dramatizuje: „Svatý otec má pravdu, nesmíme ztrácet čas. Míru se dosáhne obnovením spravedlnosti“.

Číst dál

Následujme příklad svatého Františka, který všude rozséval pokoj

Tak zní tweet papeže Františka u příležitosti dnešního svátku hlavního italského patrona, sv. Františka z Assisi. V tomto umbrijském městě se dnes dopoledne konala slavnostní mše v horním kostele baziliky sv. Františka, kterou předseda Italské biskupské konference kardinál Matteo Zuppi a účastnil se jí italský prezident Sergio Mattarella.

Číst dál

Spolupracovník arcibiskupa Romera odchází na odpočinek

Papež dnes přijal rezignaci biskupa ze San Salvadoru kardinála Gregoria R. Cháveze, významné osobnosti katolické církve Latinské Ameriky. Kardinál Chávez na svůj úřad rezignoval z důvodu věku, v září dosáhl 80 let. Byl blízkým spolupracovníkem zavražděného arcibiskupa Oscara Romera (1917-1980) a jedním z největších zastánců jeho kanonizace v roce 2018.

Číst dál

Ceny Celestýna Opitze 2022

V sobotu 1. října 2022 v 19:00 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné. Ocenění je každoročně udělováno již od roku 2010, jedná se tedy o jeho 13. ročník. Letošními laureáty jsou tyto osobnosti:

Číst dál

Prestižní titul Stavba roku 2022 putuje do Staré Boleslavi

Zvláštní cenou za obnovu památkově chráněného areálu byl minulý týden oceněn poutní areál ve Staré Boleslavi. Za rekonstrukci kostela sv. Václava převzal titul Stavba roku Středočeského kraje 2022 staroboleslavský duchovní správce, probošt P. Libor Bulín.

Číst dál

Synodální proces postoupil do další fáze

Pracovní dokument pro kontinentální fázi synodálního procesu katolické církve je hotový. Jak včera oznámil vatikánský sekretariát synody, dokument nyní schválila příslušná rada a byl předán papeži. Má sloužit jako vodítko pro další postup na celosvětové úrovni synodálního procesu.

Číst dál

Do kin přichází snímek o papežových cestách

Dnes přichází do 190 italských kin film „In viaggio“ (Na cestě) italského režiséra Gianfranca Rosiho věnovaný papežovým zahraničním cestám během jeho více než devítiletého pontifikátu. Přinášíme rozhovor s oceňovaným dokumentaristou, který vysvětluje: „Je to experimentální dílo: film, ve kterém jsem se cítil jako divák. Chce být poctou těm, kteří se snaží změnit věci tím, že čelí dramatům tohoto světa. Když se papež podívá na dav, zdá se, že se dívá všem do očí“.

Číst dál

Na Svatém Hostýně se bude konat tradiční Svatohubertská pouť

Sobota 15. října bude i v letošním roce spojena s tradiční Svatohubertskou poutí na Svatém Hostýně. Největší myslivecký svátek s doprovodným programem pro celou rodinu vyvrcholí slavnostní mší svatou, celebrovanou olomouckým biskupem Antonínem Baslerem.

Číst dál

Stát Vatikán se zavázal snížit emise

Vatikán se ode dneška připojuje k Pařížské klimatické dohodě k omezení skleníkových plynů, kterou dosud ratifikovalo kolem 200 států světa. V den liturgické památky sv. Františka z Assisi se tak Vatikánský městský stát zavazuje snížit do roku 2050 emise na nulu.

Číst dál

Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z Centra duševního zdraví, které v Uherském Hradišti provozuje místní Charita, to vše souvisí i se ztrátou sociálních vazeb. „Setkání tváří v tvář žádná obrazovka nenahradí,“ říká pro KT před oslavou Světového dne pro duševní zdraví, který připadá na 10. října.

Číst dál

Přednáška v Uherském Brodě: Život skoro bez odpadu

Cyrilometodějská křesťanská akademie, regionální pobočka Uherský Brod ve spolupráci s místní farností zve všechny zájemce na přednášku environmentalistky Heleny Škrdlíkové s názvem „Život skoro bez odpadu“.

Číst dál

Itálie si v den památky sv. Františka připomene také oběti pandemie

Připomínku zesnulých kvůli koronavirové infekci chystá na památku sv. Františka z Assisi 4. října italská biskupská konference. Ve spolupráci s assiskou komunitou františkánů bude během zvláštní ceremonie položen seznam více než 175 tisíc registrovaných obětí covidu na světcův hrob v Assisi.

Číst dál

Papež: Synoda otevře dveře těm, kdo stojí mimo církev

Rok po jejím zahájení věnoval František videoposelství s modlitebními úmysly na měsíc říjen synodální cestě, která nyní začíná svou kontinentální fázi: "Nejde o shromažďování názorů nebo vytváření parlamentu, jde o naslouchání a modlitbu. Bez modlitby nebude synoda."

Číst dál

František: V evangeliu je světlo naděje pro trpící svět

V promluvě k Misionářům oblátům Panny Marie Neposkvrněné, které přijal papež František na audienci u příležitosti jejich generální kapituly, Svatý otec zdůraznil, že tváří v tvář dramatům lidstva je třeba svědčit o radosti a pokoji, a vyzval ke společenství, což je výzva, na níž může záviset budoucnost společného domova.

Číst dál

Svatopetrská bazilika bude nabízet více duchovního programu

Bazilice sv. Petra ve Vatikánu by se měla více vrátit její svátostná role a méně by měla sloužit jako muzeum. V rozhovoru pro nedělní vydání italského listu Avvenire to řekl kardinál Mauro Gambetti, který stojí v čele duchovní správy baziliky.

Číst dál

Dnes je Papučový den: podporovat hospicovou péči má smysl

Cílem celorepublikové kampaně Doma je upozornit veřejnost na problematiku mobilní hospicové péče a zároveň získat nové dárce. Kampaň vyvrcholí právě dnes, ve středu 5. října tzv. Papučovým dnem, kdy si lidé mohou obout papuče, ať už v zaměstnání, ve škole nebo doma, a sdílet své fotky na sociálních sítích s hashtagem #papucovyden.

Číst dál

Ve Starovičkách připomenou P. Václava Drbolu

U příležitosti 110. výročí narození P. Václava Drboly, oběti babického procesu, bude generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka slavit 16. října 2022 ve 14.00 hodin děkovnou mši v kostele sv. Kateřiny ve Starovičkách u Hustopečí.

Číst dál