Nejnovější zprávy z Církev.cz

Představitelé EU a COMECE hovořili o dopadech války na Ukrajině

V pátek 27. ledna 2023 se zástupci Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) zúčastnili setkání na vysoké úrovni, které pořádala Evropská komise nad tématem, jak v Evropské unii řešit rozsáhlé důsledky války na Ukrajině. Evropské biskupy reprezentoval arcibiskup košické řeckokatolické eparchie Cyril Vasil’ a dijonský arcibiskup Antoine Hérouard.

Číst dál

#TheChurchIsOurHome: Otevřít dveře k naději

Příběh o setkání s papežem Františkem uzavírá řadu #Církev je náš domov, kterou realizovalo Dikasterium pro laiky, rodinu a život, aby vyprávělo o příspěvku věřících s postižením k synodě o synodalitě.

Číst dál

Křesťanský cukrář neuspěl při odvolání v případu narozeninového dortu pro transsexuálku

Odvolací soud v Coloradu rozhodl v neprospěch uměleckého cukráře, který odmítl vyrobit dort na oslavu změny pohlaví transsexuální ženy, jelikož je to v rozporu s jeho náboženským přesvědčením.

Číst dál

Charita v Arcidiecézi olomoucké děkuje za historicky nejvyšší podporu při koledě

Všechny místní Charity v rámci Arcidiecéze olomoucké mají úředně rozpečetěné pokladničky letošní Tříkrálové sbírky. Dárci jejich koledníkům darovali rekordních 38 463 382 Kč. Charita tříkrálovou sbírkou financuje např. přímou sociální pomoc jednotlivcům či rodinám v obtížné životní situaci, spolufinancuje provoz a investice v projektech sociálních a zdravotních služeb pomáhajících celému spektru potřebných, jako jsou seniorům, lidé s postižením, matky s dětmi v tísni, lidé bez domova, pacienti v domácí či hospicové péči a další. Přes DMS KOLEDA anebo web Tříkrálové sbírky je možné darem Charitu i nyní po ukončení sbírky.

Číst dál

Papež k Římské rotě: Láska navždy není utopie, v rodině má Bůh svůj domov

U příležitosti zahájení soudního roku přijal papež František na audienci členy tribunálu Římské roty a předložil jim zamyšlení nad manželstvím. Svazek mezi manželi je darem, který pochází od Boha, a v tomto daru lze najít smysl svazku, když nastane krize.

Číst dál

Svatý stolec: Připomínejme si holocaust, aby se podobná krutost už nikdy neopakovala

Je třeba si připomínat zvěrstva, kterých se nacisté dopustili na milionech Židů, jimž byla upřena jakákoli lidská důstojnost: v předvečer Dne památky obětí holocaustu, která připadá na dnešek, 27. ledna, to zopakoval vatikánský pozorovatel při OBSE. Mons. Urbańczyk potvrdil jednoznačné odsouzení všech forem antisemitismu a důležitost zapojení nových generací do boje proti nenávisti a lhostejnosti.

Číst dál

Svátek Uvedení Páně do chrámu - zasvěcené osoby se sejdou v katedrále

Svátek Uvedení Páně do chrámu (Praesentatio Domini) 2. února, popřípadě slavnost Zvěstování Páně 25. března, patří mezi svátky, které duchovním obsahem spojujeme s vánočním liturgickým okruhem (doba adventní a vánoční). Zasvěcené osoby se sejdou 2. února s biskupem Josefem Kajnekem v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové při mši svaté v 10 hod.

Číst dál

Ve Stonavě uctí památku padlých z války mezi Československem a Polskem, program začíná bohoslužbou

104. výročí od války mezi Československem a Polskem připomene v neděli 29. ledna ve Stonavě pietní akt. Zúčastní se též představitelé polské armády a diplomacie. Připomínka padlých začne bohoslužbou.

Číst dál

Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým kněžím a křesťanským tzv. influencerům?

Číst dál

Seminář o evangelizaci: Touží po evangeliu?

Seminář je určen pro každého člena diecéze, který touží prohlubovat svůj život s Kristem a zároveň být misionářem tam, kde žije. Cílem tohoto setkání je především sdílení a vzájemná podpora při snaze žít podle evangelia a hlásat Boží království.

Číst dál

Papež František: Německá synodální cesta je elitářská a neužitečná

V rozhovoru zveřejněném ve středu pro agenturu Associated Press (AP) označil papež František německou synodální cestu za elitářskou a neužitečnou. Podle Svatého otce přináší do církevních procesů ideologickou hrozbu.

Číst dál

Výročí biskupa Pavla Posáda

Dnes si připomínáme 15 let od jmenování Mons. Pavla Posáda pomocným biskupem českobudějovickým.

Číst dál

Papež naléhá na větší zapojení žen do mírového úsilí

Papež poděkoval Dikasteriu pro mezináboženský dialog a předsedkyni Světové unie katolických ženských organizací, které jsou pořadatelkami konference, za tuto iniciativu a upřesnil, že se jedná o "neobvyklou událost", protože ty, kdo se tohoto setkání účastní, mají starost o "zraněný svět".

Číst dál

Maročan útočil ve dvou andaluských kostelech

Ve městě Algeciras na jihu Španělska došlo během dnešní noci k násilnému útoku ve dvou kostelech. Jeden člověk zemřel a čtyři byli zraněni, včetně čtyřiasedmdesátiletého salesiána. Pachatelem je Maročan, kterého zadržela policie. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok.

Číst dál

Papež vyzývá všechny křesťany, aby se postavili proti válce a nespravedlnosti, ať se objeví kdekoli

Hospodin je zarmoucen naší lhostejností a nedostatkem pochopení vůči svatokrádežnému násilí, řekl papež František během homilie při nešporách na svátek Obrácení svatého Pavla a vyzval k jednání proti válce, násilí a nespravedlnosti všude tam, kde se začnou objevovat. Při slavení liturgie na závěr každoročního Týdne modliteb za jednotu křesťanů v bazilice svatého Pavla za hradbami papež vyzval křesťany všech vyznání, aby se změnili a šli cestou jednoty, "kterou před nás postavil Pán".

Číst dál

Muž útočil v kostelech na jihu Španělska, úřady mají podezření na terorismus

Zatím neznámý muž včera večer (25.1.) zaútočil v nejméně dvou kostelech na jihu Španělska, jednoho člověka zabil a další čtyři lidi zranil. Píší to španělská média. Prokuratura potvrdila agenturám AFP a Reuters, že útok je vyšetřován jako možný teroristický čin. Muž, jehož policie zadržela, použil samurajský meč nebo obdobnou zbraň. O život přišel podle médií kostelník a mezi zraněnými je i jeden kněz.

Číst dál

Webináře „Vstupy do škol“ představí Velikonoce ve výtvarném umění

Na webináře, jejichž cílem je zapojit lektory do vzdělávání dětí v rámci tzv. „Vstupů do škol s náboženskými tématy“ a přiblížit jim Velikonoce ve výtvarném umění, zvou všechny zájemce pracovníci olomouckého Centra pro školy. On-line setkání se uskuteční v úterý 7. března 2023 od 17.00 do 19.00.

Číst dál

O Božím řádu mezi lidmi - jen trochu předvolební zamyšlení

„Všemohoucí, věčný Bože, ty řídíš všechno na nebi i na zemi; vyslyš prosby svého lidu a dej našim dnům svůj řád a mír.“ Na počátku liturgického roku prosíme ve vstupní modlitbě druhé neděle v mezidobí o Boží řád a mír. Činíme tak ještě v těsném spojení se slavením Vánoc.

Číst dál

Skončilo 134. plenární zasedání České biskupské konference

Na Arcibiskupství pražském jednali od 23.-25. ledna 2023 biskupové Čech, Moravy a Slezska. 134. zasedání ČBK se účastnil i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a zástupci mužských a ženských řeholí, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek. Jednání předcházel studijní den biskupů na téma Evangelizace v digitálním věku se sr. Rose Pacatte, členkou kongregace Dcer sv. Pavla z USA.

Číst dál

František: Lidstvo rozdělené válkami potřebuje radostnou zvěst o pokoji

"Vyjadřuji svou blízkost v Kristu všem misionářům na světě, zvláště těm, kteří procházejí těžkým obdobím: Zmrtvýchvstalý Ježíš, drazí přátelé, je stále s vámi a vidí vaši štědrost a vaše oběti přinášené evangelizačnímu poslání ve vzdálených místech." Takto se papež František obrací na misionáře ve svém poselství k 97. Světovému dni modliteb za misie, který se bude slavit 22. října.

Číst dál

Papež děkuje rodinám, které budou hostit účastníky Světových dní mládeže

Na Světové dny mládeže, které se budou konat od 1. do 6. srpna, se již přihlásilo více než 400 tisíc mladých lidí z celého světa. Nyní papež děkuje jejich hostitelům, jejichž rodiny se v té době rozrostou, což obnáší určité nepohodlí a zvraty, ale také vzájemné obohacení. Pohostinství totiž neznamená jenom službu, ale zároveň otevřenost vůči jiným kulturám a jiným způsobům vnímání života, podotýká papež František.

Číst dál

Svatý otec k ukrajinské mezináboženské delegaci: Prosím Boha, aby se smiloval nad vaším statečným národem

Papež František dnes, 25. ledna, přijal delegaci Rady ukrajinských církví a náboženských společností. Bezprostředně před generální audiencí pozdravil její členy v salónku vatikánské Auly Pavla VI. „Rád bych vyslechl každého z vás, zůstal bych s vámi celé dopoledne, ale bohužel jsme také otroky času,” řekl papež, předal text připraveného projevu a pronesl krátkou řeč spatra.

Číst dál

Nelze budovat bratrství, pokud nezamezíme násilí, které sytilo holocaust, říká papež

V závěru dnešní generální audience papež František připomněl páteční Mezinárodní den vzpomínky na oběti holocaustu. Zmínil se rovněž o svém ranním setkáním s Ukrajinskou radou církví a náboženských společností a vyzval ke každodenní modlitbě za konečné dosažení míru na Ukrajině.

Číst dál

Papež František: Homosexualita není zločin, ale hřích

V rozhovoru pro agenturu AP papež František uvedl, že zákony, které postihují homosexualitu v některých částech světa jsou "nespravedlivé", nicméně opětovně potvrdil učení katolické církve, podle kterého je homosexuální chování hřích.

Číst dál

Fotogalerie: Mše svatá s českými a moravskými biskupy

V úterý 24. ledna 2023 slavili čeští a moravští biskupové mši svatou v kapitulním kostele Všech svatých na Pražském hradě. Hlavním celebrantem byl pražský arcibiskup a předseda ČBK Jan Graubner, kázal českobudějovický biskup Vlastimil Kročil.

Číst dál

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident, tak i oba kandidáti se svými manželkami. Spolu s věřícími si připomněli třicet let samostatné České republiky.

Číst dál

Charity sčítají výsledky Tříkrálové sbírky, mnohdy padají rekordy

Tříkrálová sbírka 2023 postoupila do další fáze. Hlavní zodpovědnost se přesunula od tříkrálových skupinek na pracovníky charit, obecních a městských úřadů, kteří pokladničky rozpečeťují a počítají výnos sbírky.

Číst dál

Za osudy, které vyletěly do povětří

Divoká honba je název novely divadelníka, pedagoga a spisovatele Jiřího Šestáka, která se obrací k nelehkým životním volbám a rozhodnutím temných 50. let.

Číst dál

Obrácení svatého Pavla

Přiznejme si, že když lidé kvůli nějakému osobnímu prospěchu převlékají kabáty, nevzbuzují naši velkou důvěru. To ale nebyl případ apoštola Pavla. Obrat v jeho životě přišel jako blesk z čistého nebe. Nebyl to plod jeho lidského zrání, ale důsledek setkání s Ježíšem Kristem.

Číst dál

Vatikánský apoštolský archiv publikoval záznamy konverzací Pia XII. s G. B. Montinim

Ve dvou svazcích a na více než 1200 stránkách, opatřených podrobným poznámkovým aparátem, dostává dnešní čtenář příležitost nahlédnout do témat rozhovorů, rozhodnutí a směrnic, které předával úřadující papež Pius XII. budoucímu papeži Pavlu VI., Giovannimu Battistovi Montinimu, zastávajícímu tehdy roli substituta a posléze, spolu s Mons. Tardinim, zástupce státního sekretáře.

Číst dál

Mluvit srdcem: Papežské poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků

Letošní téma poselství ke Světovém den sdělovacích prostředků je ideálně propojeno s tématem loňského roku („Naslouchat srdcem“) a má být součástí cesty, která celou církev dovede k synodě v říjnu 2023. Mluvit srdcem znamená „vydávat svědectví o naději, která je v nás“ (srov. 1Pt 3,14-17), a to s jemností, používat dar komunikace jako most, a nikoli jako zeď. V době, která je též v církevním životě poznamenána polarizací a přehnanými debatami, jež vyhrocují nálady, jsme vyzváni, abychom šli proti proudu

Číst dál

Ostravská Charita zřídila místo pomoci obětem zneužívání v církvi

V ostravsko-opavské diecézi se od 1. ledna otevřela nízkoprahová poradna pro oběti sexuálního zneužívání. Pilotní projekt má posloužit jako vzor pro ostatní diecéze.

Číst dál

V Římě probíhá týdenní výuka liturgiky pro kněze z ČR

Ve dnech 22. – 26. ledna 2023 probíhá v Římě kurz celoživotního vzdělávání "Licenciátní studia liturgiky", který nabízí Katolická teologická fakulta v Praze ve spolupráci s Liturgickým institutem sv. Anselma v Římě. Více než 20 kněží z České republiky si tak formou postgraduálního studia rozšiřuje vzdělání v oboru liturgika pod vedením P. PhDr. Radka Tichého, PhD.

Číst dál

VIDEO: Blahoslavený Odorik – nové video prof. M. Weise

Tento díl cyklu „Svatí promlouvají“ byl natáčen v klášteře Minoritů v Jindřichově Hradci. Věnuje se postavě Odorika z Pordenone, zvaného také Oldřich Čech (1276/1281–1331).

Číst dál

Fotogalerie: Ekumenická bohoslužba v Praze

V rámci plenárního zasedání ČBK se v pondělí 23.1. od 18.00 uskutečnila v modlitebně Evangelické církve metodistické ekumenická bohoslužba za účasti českých a moravských biskupů a zástupců ekumeny. Kázal plzeňský biskup Tomáš Holub.

Číst dál

Ohlédnutí za osmým rokem programu přesídlení krajanů ze zahraničí

Osmým rokem poskytuje Arcidiecézní charita Praha sociální asistenci krajanům žijícím v zahraničí, kteří se rozhodli přesídlit zpět do Česka. Přesun většiny z nich v loňském roce ovlivnila válka na Ukrajině.

Číst dál

Diecézní setkání varhaníků: Kdo zpívá, dvakrát se modlí – a kdo vlastně zpívá?

Arcidiecézní Centrum pro liturgickou hudbu zve všechny varhaníky, sbormistry, vedoucí schol i ostatní zájemce o liturgii a hudbu na diecézní setkání, letos s tématem „Kdo zpívá, dvakrát se modlí – a kdo vlastně zpívá?“. Uskuteční se v sobotu 18. února 2023 ve velkém sále kurie (Biskupské nám. 2) a jeho hlavním hostem bude varhaník, skladatel, dirigent a sbormistr Karel Martínek.

Číst dál

Ekumenické setkání v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové

Na pozvání diecézního biskupa Mons. Jana Vokála se v srdci královéhradecké diecéze sešli v pondělí 23. 1. při společné modlitbě představitelé křesťanských církví, které působí v Hradci Králové.

Číst dál

FOTOGALERIE: Biskup Nuzík slavil s věřícími na Velehradě pouť k Panně Marii, Matce jednoty křesťanů

V bazilice na Velehradě se v neděli 22. ledna 2023 uskutečnila pouť k Panně Marii, Matce jednoty křesťanů. Hlavním celebrantem byl biskup Josef Nuzík. Na závěr se přítomní kněží spolu s otcem biskupem pomodlili v kapli Panny Marie, Matky unie.

Číst dál

Kardinál Bo: Myanmar naléhavě potřebuje humanitární pomoc

“Zejména dnes s bolestí myslím na Myanmar, kde byl zapálen a zničen kostel Nanebevzetí P. Marie ve vesnici Chan Thar, jedno z nejstaršších a nejvýznamnějších míst kultu,” zaznělo mezi apely, kterými se papež František při nedělní modlitbě Anděl Páně obrací na všechny křesťany s prosbou o přímluvnou modlitbu za kritické situace naší současnosti.

Číst dál

Ukrajinská rada církví a náboženských společností navštíví Vatikán

„Kéž Bůh těší a podpírá tento národ, který tolik trpí! Prosil papež František za Ukrajinu při nedělních apelech po mariánské modlitbě Anděl Páně na náměstí sv. Petra. Zmínka o zemi „zmučené” válkou a výzva k modlitbě za mír se opakuje pravidelně v papežských veřejných audiencích. V tomto týdnu se František setká rovněž s představiteli Ukrajinské rady církví a náboženských organizací, které předsedá arcibiskup Svjatoslav Ševčuk.

Číst dál

Veliký generátor a 107 menších vyrazilo pomáhat na Ukrajinu

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) v pátek 20. ledna 2023 vypravila na Ukrajinu další kamion s elektrickými generátory. Nakládka probíhala již od čtvrtku, kdy se ve středočeských Všechromech nakládal velký a výkonnější generátor. V Olomouci se poté kamion doložil do maximální kapacity další více než stovkou menších elektrocentrál. Generátory ACHO pořizuje díky veřejné sbírce, která i nadále pokračuje, stejně jako pořizování dalších generátorů pro Ukrajinu.

Číst dál

Do služby vysláni noví nemocniční kaplani

Ekumenická bohoslužba pro nemocniční kaplany z různých církví působící v Královéhradeckém a Pardubickém kraji se uskutečnila 21.1. v kostele sv. Vavřince v Náchodě v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů. Za ČBK se akce zúčastnil biskup Josef Kajnek.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 23. do 29. ledna 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Nalaďte si Radio Proglas od 23. do 29. ledna 2023

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Číst dál

Pouť je jako čerpací stanice

Více než tři desítky let je Mons. FRANTIŠEK HANÁČEK duchovním správcem hlavního městského kostela sv. Mořice v Olomouci a jeho zásluhou toto místo slouží jako centrum duchovního a kulturního života. „Pro koncerty v kostele mám pochopení, snažím se ale, aby byly víc než jen kulturní zážitek,“ říká v rozhovoru pro KT.

Číst dál

Fotogalerie: Bohoslužba za vlast v pražské katedrále

V pražské svatovítské katedrále se dnes, 22. ledna, konala bohoslužba za vlast s vystavenými korunovačními klenoty a lebkou patrona české země, sv. Václava. Mši předsedal arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner, koncelebrovali kardinál Dominik Duka, pomocný biskup pražský Václav Malý a další kněží. Bohoslužby se účastnil i stávající prezident ČR Miloš Zeman a oba prezidentští kandidáti, Andrej Babiš a Petr Pavel. Na konci mše zazněl zpěv Svátováclavského chorálu, modlitba za vlast před vystavenými korunovačními klenotami a státní hymna České republiky.

Číst dál

VIDEO: Papež udělil služby lektorů a katechetů

O dnešní neděli Božího Slova vyslal papež František ve svatopetrské bazilice do služby lektory a katechety.

Číst dál

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z bohoslužby za vlast

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa Jana Graubnera, kterou pronesl při bohoslužbě za vlast 22. ledna ve svatovítské katedrále.

Číst dál

Papež: Vyhýbejte se jakémukoli násilí, a to i slovnímu

František přijal členy italského Národní svazu státních a vojenských zaměstnanců, kteří utrpěli služební úraz. Tato organizace chrání osoby zmrzačené a postižené v důsledku vojenské a civilní služby. Papež je vyzval, aby se stali "mírovou silou ve společnosti, pomáhali řešit konflikty mírovou cestou a upozorňovali na ty, kteří nepožívají dostatečné společenské ochrany".

Číst dál

Liturgie je umění, které je třeba se pečlivě naučit, říká papež

V projevu k účastníkům kurzu, který Papežský institut sv. Anselma zorganizoval pro ty, kdo v diecézích zodpovídají za liturgii, papež František zdůraznil význam role tzv. magistra bohoslužeb. Ten spolupracuje s biskupem ve službě společenství a jeho úkolem je pomoci pochopit smysl a ducha liturgie.

Číst dál

Papež: Strach ochromuje duši, lékem je blízkost k lidem

Papež František v rozhovoru s italským psychologem pro knihu "Strach jako dar", která vychází v italštině 25. ledna, vypráví o svých myšlenkách, obavách a pocitech během pontifikátu. Dále se zamýšlí nad tématy, jako jsou přijímání migrantů a homosexuálů, kariérismus, vzdělávání v seminářích a prevence zneužívání. Nakonec prozrazuje: "I já se někdy bojím, že udělám chybu, ale přílišný strach není křesťanský."

Číst dál

Papež: Chraňte život ve všech fázích pomocí vhodných právních opatření

U příležitosti čtvrteční vigilie za život v USA vydal Vatikán poselství podepsané státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.

Číst dál

V USA se uskutečnila největší pro-life akce, celonárodní Pochod pro život

Více než 100 000 lidí se v pátek sešlo ve Washingtonu na 50. ročníku Pochodu pro život. Jednalo se o první takové shromáždění v USA od přelomového loňského zrušení soudního rozhodnutí v tzv. případu Roe versus Wade z roku 1973. Tento zákon původně zjednodušoval přístup k umělému potratu v celé federaci. Každoroční pořádání Pochodu pro život bylo právě reakcí na něj.

Číst dál

Biskup Jan Vokál k nadcházející prezidentské volbě

K aktuální situaci ve společnosti se s ohledem na blížící se 2. kolo volby prezidenta ČR vyjádřil královéhradecký biskup Jan Vokál.

Číst dál

Dějiny bez konfrontací a hádek

Jsme uprostřed období modliteb za jednotu křesťanů. Jedním ze společných projektů několika církví byla Ekumenická komise pro české církevní dějiny 17. století, která završila na sklonku loňského roku pětiletou činnost. Nabízíme ohlédnutí některých jejích členů za prací, kterou odvedla, když otevřela těžké období náboženských dějin Čech a Moravy.

Číst dál

Vychází kniha dosud nevydaných promluv Benedikta XVI.

V knize několika promluv papeže Benedikta XVI., která právě vychází v Itálii, zesnulý papež obhajuje křesťanství proti tvrzení o jeho údajné netolerantnosti, varuje před radikální manipulací a genderovou ideologií.

Číst dál

Papež František: Světové dny mládeže v Lisabonu otevřou obzory i srdce

Organizátoři Světových dní mládeže, které se uskuteční 1.-6 srpna tohoto roku v Lisabonu, se minulý týden v Římě setkali s papežem Františkem a představiteli Vatikánu, aby projednali závěrečné přípravy toho setkání. Při této příležitosti papež František zaslal mladým účastníkům své videoposelství.

Číst dál

Výzva k modlitbě a úsilí o jednotu v době prezidentských voleb

Přinášíme výzvu apoštolského administrátora ostravsko-opavské diecéze Mons. Martina Davida k modlitbě a úsilí o jednotu před druhým kolem prezidentské volby.

Číst dál

Slovo biskupa Pavla Konzbula: Jděme k volbám

Přinášíme slovo brněnského biskupa Pavla Konzbula k druhému kolu prezidentských voleb:

Číst dál